WYCIECZKA KLAS SIÓDMYCH W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
Uczniowie klas siódmych wraz z wychowawcami wybrali się 30 września 2024 roku, na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą w Góry Świętokrzyskie. Celem wycieczki było zintegrowanie uczniów, ciekawe spędzenie czasu poza szkołą, poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, historycznych i kulturowych tego regionu. Turystyczne wrażenia dopełniała wymarzona słoneczna pogoda. W pamięci nam też zostaną ciekawe i żartobliwe opowieści lokalnego przewodnika pana Andrzeja do „aniołków”.
Pierwszym punktem programu była wizyta w osadzie z epoki neolitu - okres pomiędzy 3700-3200 p.n.e. Przez bramę weszliśmy w miejsce edukacyjno-archeologicznego, w którym zrekonstruowano osadę sprzed wieków. Mieliśmy okazję przekonać się, jak wyglądało życie codzienne naszych przodków – jak pracowali i gdzie mieszkali. Uczniowie z zaciekawieniem poznawali prehistoryczne sposoby budowania szałasów, wyrobu narzędzi, naczyń i broni, rozpalania ognia i kontaktu ze zwierzętami.
Nieopodal przenieśliśmy się z wizytą w czasy baroku do „kalendarzowego zamku”. Krzyżtopór w Ujeździe. Usłyszeliśmy od przewodnika krótką historię przed ruinami, które wywarły ogromne wrażenie. Rezydencja pałacowa otoczona fortyfikacjami, bastionowymi powstała w latach 1621–1644. Była to jedna z największych budowli pałacowych w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii.
Kolejną atrakcją wycieczki była wędrówka Drogą Królewską na Łysą Górę szlakiem od strony Huty Szklanej, podczas której uczniowie pełną piersią oddychali czystym powietrzem lasu, podziwiali jesienne uroki Świętokrzyskiego Parku Narodowego i zachwycali się rozciągającym się krajobrazem na platformie widokowej na Gołoborzu, gdzie legendarne, świętokrzyskie czarownice urządzały swoje sabaty.
Na szczycie góry skosztowaliśmy w czasie odpoczynku niewielkich obwarzanków świętokrzyskich z dodatkiem miodu. Zwiedziliśmy bazylikę, Klasztor Świętego Krzyża, gdzie znalazła się także chwila na skupienie i modlitwę, błogosławieństwo przez Benedyktyna relikwiami Krzyża Świętego (uznawanej przez wielu za najważniejszą relikwię w Polsce). Zeszliśmy także do muzeum oraz tajemniczej krypty powstałej w mrocznych i wilgotnych podziemiach klasztoru, w których jest kilka trumien. Niektóre z nich są zamknięte, z ciałami dawnych zakonników benedyktynów, inne otwarte. Największe wrażenie zrobiła na nas trumna mieszcząca się w osobnym pomieszczeniu. To krypta Jeremiego Wiśniowieckiego. Ciało księcia jest dobrze zmumifikowane i leży w szklanej trumnie, toteż jest dobrze widoczne, zachowanymi rysami twarzy.
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Mieliśmy okazję podziwiać zbiory i poszerzyć wiedzę na temat kamieni szlachetnych oraz uczestniczyć w pokazie szlifowania jubilerskiego krzemienia pasiastego.
Pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień oczekujemy kolejnej wspólnej wycieczki, bo przecież podróże kształcą.
Wychowawcy: A. Zając, M. Barwacz-Smoła oraz Joanna Bibro.
Więcej zdjęć w galerii - kliknij tutaj