PROJEKT "CZESKI FILM - W KRAJU NASZYCH POŁUDNIOWYCH SĄSIADÓW"

Kategoria: Aktualności Opublikowano: środa, 21 grudzień 2022 adminwww

20-go grudnia w naszej szkole zorganizowane zostało stoisko europejskie, na którym uczniowie z klasy 8b – Zuzanna Klimczak i Marcel Kawalerski- zaprezentowali efekty projektu edukacyjnego „Czeski film- w kraju naszych południowych sąsiadów”.

Jego celem było poznanie kultury, historii, atrakcji turystycznych i kuchni Czech- państwa, którego prezydencja w Radzie UE wkrótce zakończy się.

Ósmoklasiści zachęcali do nabycia przepysznych zlepianek ( kruche ciasteczka przekładane konfiturą z owoców leśnych) upieczonych samodzielnie przez Zuzannę wg oryginalnego przepisu.

Odwiedzający stoisko mogli poznać niektóre frazeologizmy, a także  przekonać się, że podobne lub identyczne wyrazy w języku polskim i czeskim mogą oznaczać coś zupełnie innego (np. truskawka- jahoda, sklep- piwnica).
Realizując projekt, uczniowie dowiedzieli się, co to są  bohemizmy,  poznali przepiękne zabytki Złotego Miasta- Pragi, znanych producentów ( np. Škoda, Liaz, Jablonex, Preciosa), sławnych twórców kultury i sportowców światowej rangi ( Martina Navrátilová).

Na przerwach można było usłyszeć przeboje następujących  wykonawców: Ivana Mladka 

( „Jožin z bažin”), Karela Gotta ( „Je jaká je”) i Heleny Vondráčkovej ( „Malovaný džbánku”).

Pieniądze ze sprzedaży ciastek zostaną przeznaczone na realizację kolejnego przedsięwzięcia w II półroczu. 

Projekt został zrealizowany pod kierunkiem p. Katarzyny Kobylarz.

Więcej zdjęć w galerii - kliknij tutaj

Odsłony: 298