JAK PRZYGODA TO TYLKO W WARSZAWIE

Kategoria: Aktualności Opublikowano: wtorek, 21 czerwiec 2022 adminwww

9 i 10 czerwca 2022 roku uczniowie klasy VI, VIII a i VIII b naszej szkoły  wraz z opiekunkami  udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. 

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Po dwóch godzinach rozrywki uczniowie i opiekunowie udali się z przewodnikiem na spacer po Starym Mieście. Powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Tuż obok niej położony jest pierwszy cmentarz w Warszawie. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Przewodnik opowiedział nam legendy, a później przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego na zwiedzanie części muzealnej. W dawnej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego obejrzeliśmy prywatne  i oficjalne komnaty władcy. Trudno było wszystkim uwierzyć, że hitlerowcy zrównali ten gmach z ziemią, a dziś możemy go podziwiać dzięki szkicom  i obrazom Bernardo Bellotto.  Z Zamku Królewskiego młodzi podróżnicy udaliśmy się do Pałacu Namiestnikowskiego, który dzisiaj pełni funkcje Pałacu Prezydenckiego. Poznaliśmy jego historię, obejrzeliśmy z bliska Okrągły Stół, pomieszczenia i sale znane z przekazów telewizyjnych, podczas których Para Prezydencka podejmuje gości np. w pokoju błękitnym lub białym. Następnie udaliśmy się na plac Marszałka J. Piłsudskiego, gdzie oddaliśmy hołd  poległym za ojczyznę, których proch spoczywają pod płytą  Grobu Nieznanego Żołnierza. Zwiedzanie zakończyliśmy w centrum Warszawy, kiedy podziwialiśmy wieczorną panoramę miasta z XXX piętra  Pałacu Kultury i Nauki. Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu, który także okazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas.

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie był również udany.  Po deszczowej nocy, stolica powitała nas słonecznym i ciepłym porankiem. Od razu po śniadaniu, udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam wesołe wiewiórki. Później autokarem udaliśmy się na Wojskowe Powązki – cmentarz, na którym pochowani są wybitni Polacy, bohaterowie narodowi katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Tam oddaliśmy hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. Zapaliliśmy znicz na grobie patrona naszej szkoły Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz bohaterów „Kamieni na szaniec” – Alka, Rudego i Zośki. Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy na Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta w  tym miejscu była spełnieniem ich marzeń. Mieliśmy możliwość wejść do szatni , a także – co chyba była największą atrakcją tego obiektu - zrobić sobie zdjęcia z koszulkami piłkarzy naszej reprezentacji. Weszliśmy też na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom obiektu. Robi wrażenie! Później wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, że kiedyś jeszcze odwiedzimy to wspaniałe miasto.

Więcej zdjęć w galerii - kliknij

Odsłony: 93