AKCJA ŻONKILE

Kategoria: Aktualności Opublikowano: piątek, 22 kwiecień 2022 adminwww

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, upamiętniająca wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tej pory w akcji wzięło udział ponad 2,5 tysięcy wolontariuszy w samej Warszawie, którzy rozdali 300 tysięcy papierowych kwiatów. W akcję włączają się także licznie szkoły i biblioteki z całej Polski.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.

Nasza szkoła już drugi raz brała udział w tej szlachetnej inicjatywie. Serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom za przygotowanie żonkili i pomoc w rozdawaniu.

Więcej zdjęć w galerii - kliknij

Odsłony: 83